صنایع پمپ سازی آبروان

با پمپ مکنده و انواع آن آشنا شوید

پمپ مکنده

شاید نام پمپ مکنده تابه‌حال به گوشتان خورده باشد. اما می‌دانید پمپ مکش یا مکنده چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟ در مورد انواع مختلف این پمپ‌ها چیزی شنیده‌اید؟ پمپ‌های مکنده دارای مدل‌های بسیار متنوعی هستند که هریک ساختار منحصر به فرد خود را دارد. مشتریان در زمان خرید باید در مورد انواع پمپ‌های مکنده اطلاعات کافی داشته باشند. در نتیجه می‌توانند بر اساس نیاز خود بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهند.

پمپ مکنده چیست؟

در واقع می‌توان گفت پمپ مکنده دستگاهی است که عملکردی بسیار شبیه به پمپ‌های وکیوم دارد. همان‌طور که از روی نام این پمپ می‌توان حدس زد وظیفه آن ایجاد مکش می‌باشد. در پمپ مکش یک فشار منفی ایجاد می‌گردد. در پی این فشار مکش شکل خواهد گرفت. در این دستگاه ما یک دریچه ورودی داریم. از طریق این دریچه می‌توان چیزهایی مانند گاز، هوا و یا سیالات را به پمپ وارد کرد. و در نهایت از دریچه خروجی بیرون می‌روند.

استفاده از پمپ‌های مکنده بسیار گسترده بوده و در صنعت کاربردهای متفاوتی برای آن وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به استفاده از این پمپ‌ها در جاروبرقی‌های خانگی و جاروهای صنعتی اشاره کرد. پمپ مکنده اغلب قیمت زیادی نداشته و استفاده از آن در صنعت مقرون به صرفه خواهد بود.

انواع پمپ مکنده

چند مدل از انواع پمپ های مکنده

پمپ‌های مکنده مورد استفاده در صنعت چند نوع مختلف دارند. هریک از این موارد در کارهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با انواع پمپ‌های مکنده آشنا می‌شویم.

پمپ مکنده سانتریفیوژال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در پمپ‌های سانتریفیوژال از نیروی گریز از مرکز استفاده شده است. در موتور یک اتصال مستقیم ایجاد شده و به دنبال آن پمپ شروع به حرکت خواهد کرد. طراحی مورد استفاده در این نوع از پمپ مکنده طوری است که بر اساس موقعیت پره‌ها شاهد یک حرکت دورانی هستیم. به دنبال این اتفاق هوا با کمک نیروی گریز از مرکز به محیط خارج از پمپ فرستاده خواهد شد.

پمپ مکنده سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

برای تولید پمپ سانتریفیوژ نیاز به هزینه‌های بسیاری بالایی وجود ندارد. به همین علت در اغلب جاروبرقی‌های خانگی و صنعتی شاهد استفاده از این پمپ هستیم. بالاترین سرعت مکش قابل ایجاد در پمپ مکنده سانتریفیوژال چیزی برابر با 200 مترمکعب در ساعت می‌باشد. گاهی در صورت نیاز به مکش بیشتر از چند پمپ در کنار هم استفاده خواهد شد.

آشنایی با پمپ مکنده ساید چنل

در طراحی جاروبرقی‌های صنعتی در کانال بیرونی هوا از پره‌هایی استفاده شده است. پمپ مکنده ساید چنل با طراحی خاص خود این پره‌ها را وادار به حرکت می‌کند. در کل می‌توان گفت ما از طریق کانال ورودی شاهد انتقال هوا به داخل پمپ هستیم. به خاطر بسته بودن لبه خروجی هوا نمی‌تواند از آن رد شود. تنها پره‌ها قادر به حرکت در این محیط هستند. به همین علت پس از ایجاد دوران در پرده‌ها، هوا جابه‌جا شده و به طرف خروجی فرستاده می‌شود. به دنبال خروج هوا خلأ شکل می‌گیرد.

پمپ ساید چنل

برخورد بیشتر پره‌ها با لبه‌های خروجی به معنای بازگشت مقدار کمتر هوا به پمپ است. یعنی میزان هوای بیشتری به بیرون فرستاده شده و قدرت مکش در پمپ بالاتر خواهد رفت. قدرت مکش در پمپ مکنده ساید چنل بین 3000 تا 6000 میلی‌متر آب می‌باشد.

همه‌چیز در مورد پمپ مکنده مکش لوبه

اگر برای کار خود نیاز به یک پمپ مکنده قوی دارید می‌توانید از پمپ‌های مکش لوبه استفاده نمایید. در این نوع از پمپ ما شاهد طراحی دو لوب هستیم که هریک از آن‌ها روی محور مجزایی قرار گرفته است. چرخش این دو لوب به گونه‌ای است که با هم مماس بوده و البته در جهت عکس یکدیگر می‌چرخند. به کمک این لوب‌ها هوایی که وارد پمپ می‌شود در آن گیر خواهد افتاد. سپس به کمک چرخش‌های دورانی این هوا به سمت بیرون هدایت می‌گردد.

پمپ لوبه

می‌توان گفت قدرت و سرعت در پمپ مکش لوبه بسیار بالاست. میزان مکش در این پمپ بین 7000 تا 8000 میلی‌لیتر آب می‌باشد. می‌توان تعداد لوب‌ها را در پمپ افزایش داد و در نتیجه قدرت مکش بالاتر خواهد رفت.

آشنایی با پمپ مکنده بلید

برای ساخت پمپ‌های مکنده بلید از دو دیسک پروانه‌ای استفاده می‌گردد که هم‌مرکز نیستند. یکی از این دیسک‌ها کوچک‌تر بوده و دارای پره است. دیسک کوچک‌تر درون یک دیسک ثابت جای گرفته و همان‌جا حرکت می‌کند. به دنبال چرخیدن این دو دیسک پره‌ها از هم باز خواهند شد. این پره‌ها با لبه‌های ثابت بیرونی برخورد کرده و با این چرخش، هوای داخل پمپ مکش حرکت خواهد کرد.

ازآنجایی‌که پره‌ها به صورت مماس با دایره بیرونی قرار گرفته‌اند هوا قادر به عبور از این فضا نخواهد بود. و در نتیجه هوای وارد شده به بیرون فرستاده می‌شود. با خروج هوا شاهد شکل‌گیری خلأ خواهیم بود. در پمپ بلید حداکثر قدرت مکش تا 9000 میلی‌لیتر آب است. با بیشتر شدن سطح تماس میان دو دیسک پروانه‌ای، قدرت پمپ مکنده بالاتر می‌رود.

آشنایی با پمپ ونتوری

پمپ ونتوری

اساس کار پمپ ونتوری نیروی جنبشی هوا است. در پمپ مسیری در نظر گرفته شده که هوا از آن وارد می‌گردد. جریان هوای ورودی داخل این کانال سرعت زیادی داشته و باعث حرکت هوای مانده داخل آن خواهد شد. سپس این جریان، هوای داخل را از کانال خروجی هدایت کرده و به بیرون از پمپ مکنده منتقل می‌سازد. در نتیجه خلأ ایجاد می‌گردد. قدرت مکش در پمپ ونتوری می‌تواند تا 4500 میلی‌لیتر آب باشد.

در زمان خرید پمپ مکنده چه نکاتی را در نظر داشته باشیم؟

اولین چیزی که در زمان خرید این پمپ‌ها باید در نظر بگیرید میزان فضایی است که دارید. در کارگاه یا هر محیط دیگری که قصد استفاده از پمپ مکنده دارید محدودیت فضایی خواهید داشت. باید پمپ را با توجه به محیطی که اشغال می‌کند انتخاب نمایید. مورد دیگر در نظر داشتن میزان مکشی است که شما در کار خود به آن احتیاج دارید.

علاوه بر این موارد باید به محیط کار خود دقت کنید. آیا در این محیط ذرات معلق مایعات دیده می‌شود؟ اگر این‌طور است حتماً باید پمپی را انتخاب کنید که دارای فیلتر مخصوص مایعات باشد. همچنین به نوع موتور استفاده شده در پمپ مکنده و تک فاز یا سه فاز بودن آن نیز دقت داشته باشید.

کلام آخر

پمپ مکنده در صنایع دارای کاربرد وسیعی است. این پمپ‌ها در کارهای سنگین استفاده شده و اغلب قابلیت مکش هردو مایعات و جامدات را دارند. مدل‌های زیادی برای پمپ‌های مکنده طراحی و ساخته شده است که انتخاب آن به استفاده شما بستگی خواهد داشت.

abravanpump.com/?p=20345

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *