صنایع پمپ سازی آبروان

آشنایی با پمپ روغن داغ (Hot Oil Pump) | راهنمای خرید به همراه مشخصات فنی

پمپ روغن داغ

پمپ روغن داغ نوعی پمپ‌ سانتریفیوژ به شمار می‌آید. با توجه به ساختمان ویژه این نوع پمپ، قابلیت پمپاژ روغن داغ از دمای 300 تا 350 درجه سانتی‌گراد یا آب با دمای بیش از 185 درجه سانتی‌گراد را دارد. اویل پمپ، دارای ساختاری افقی، یک طبقه و همچنین محفظه حلزونی تک مکشه گریز از مرکز می‌باشد. اگر قصد خرید پمپ روغن داغ را دارید، با ما همراه باشید تا این محصول کاربردی را بیشتر بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید

مشخصات فنی

پمپ روغن داغ

از دید هیدرولیکی پروانه پمپ بالانس بوده و بصورت یکسر و مدام آویز نصب می‌شود. در این نوع از پمپ‌ها محفظه یاتاقان فاقد پایه می‌باشد اما محفظه حلزونی پایه دار است. جنس این پمپ معمولاً از چدن ریختگی است که مقاومتی بالا در برابر حرارت دارد. الکتروموتور در این پمپ صنعتی به دو نوع کوپله مستقیم یا غیرمستقیم تقسیم می‌شود.

سرعت الکتروموتور در پمپ روغن داغ، 1450rpm و 2900rpm متناسب با دبی و فشار خروجی انتخاب می‌شود. آب‌بندی محور این نوع پمپ از دو بخش تشکیل شده است. در محفظه‌ای که بر روی سرپوش محفظه قرار گرفته، برای آب‌بندی محور از نوار گرافیتی نسوز استفاده می‌شود و در انتهای محفظه یاتاقان نیز آب‌بند مکانیکی نصب می‌گردد. در جدول زیر میتوانید مشخصات اویل پمپ‌های آبروان را مشاهده کنید.

آشنایی با پمپ روغن داغ (Hot Oil Pump) | راهنمای خرید به همراه مشخصات فنی

کاربرد پمپ روغن داغ

کاربرد پمپ روغن داغ
پمپ روغن داغ یا همان اویل پمپ در صنایع مختلفی استفاده می‌شود.

پمپ‌های روغن داغ در انواع مختلف، مخصوص صنایعی مانند: صنعت‌های نفت و گاز، پتروشیمی، معدنی، ماشین سازی، رنگ سازی، قطعات بتنی پیش ساخته، سیستم های گرمایشی در ساختمان های بزرگ، در صنعت غذایی در اجاق های پخت ، سیستم های نظافت بطری ها، سیستم های سرخ کردن مواد غذایی، سیستم های خشک کردن نشاسته، در صنعت نفت و گاز در نیروگاهها، تولید نفت خام، در تولید حلال ها به روش تبخیری و مبدلهای حرارتی کاربرد دارند.

همچنین در صنعت فلزی در چربی زدایی از سطوح فلزی، در حمام های گالوانیک، در صنعت نساجی برای خشک کن ها، حرارت دادن دستگاههای پرس ، در ماشین الات لباس شویی و اتو ها، در صنعت تولید مواد شوینده در سیستم های صابون سازی، خشک کردن مواد اولیه و…. پمپ روغن داغ به کار گرفته شده است.

به طور کلی کاربرد اویل پمپ در صنایع زیر خلاصه می‌شود:

  1. شیمیایی و دارویی
  2. غذایی
  3. پلاستیک
  4. نساجی و چرم و کاغذ
  5. رنگ
  6. الکتریکی و فولاد و…
آشنایی با پمپ روغن داغ (Hot Oil Pump) | راهنمای خرید به همراه مشخصات فنی

اویل پمپ در موتور خودرو

روغن‌هایی که داخل کارتر قرار دارند به قطعه‌های موتور ارسال می‌شود و تحت فشار زیاد روغن کاری ‌می‌شوند. به این پمپ روغن که به وسیله میل لنگ به حرکت در می‌آید، اویل پمپ یا پمپ روغن داغ نیز گفته می شود. تقریبا در همه موتورها نیروی پمپ روغن از میل سوپاپ آماده و تامین می‌شود.

بعضی وقت‌ها دندانه محرك روی محور پمپ روغن قرار می‌گیرد و در آخر یا انتهای آن نیز به‌صورت كوپلینگ میل دلكو را به حركت در می‌آورد. بعضی وقت‌ها دندانه محرك روی محور دلكو قرار داشته و اویل پمپ توسط كوپلینگ از انتهای محور دلكو نیرو می‌گیرد. اویل پمپ‌ها انواعی دارد که به بدنه موتور بسته شده و می‌توان زمانی که به آن‌ها احتیاج داشت بدون این که کارتر را باز کرد آن‌ها را در آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر شما را به دیدن ویدیو دعوت می‌کنیم.

 

عموما پمپ روغن به دو صورت اویل پمپ دنده‌ای یا روتوری در خودرو ها طراحی و نصب می شود. اویل پمپ دنده ای دارای دو عدد چرخ دنده می باشد، که در کنار یک دیگر روی دو محور موازی قرار می‌گیرند. یکی از آن ها محرک می باشد و حرکت خود را از محور پمپ متصل به میل لنگ اخذ می‌کند. چرخ دنده‌ی محرک، دنده‌ی هرزگردی را که متحرک می‌نامند، به گردش در می‌آورد. با چرخش آن‌ها در قسمتی از پمپ فضای بین دنده‌ها زیاد و فشار کم می‌شود.

اویل پمپ روتوری مدل پیشرفته تری نسبت به دنده ای می‌باشد و بادبی خیلی بیشتری کار می‌کند. در این مدل پمپ یک روتور که محرک است، به محور پمپ متصل می‌شود و به آن روتور داخلی می‌گویند. روتور خارجی که متحرک می باشد، نسبت به روتور داخلی می‌چرخد.

آشنایی با پمپ روغن داغ (Hot Oil Pump) | راهنمای خرید به همراه مشخصات فنی

نحوه عملکرد

مشخصات فنی اویل پمپ
بررسی تخصصی مشخصات پمپ روغن داغ

در این پمپ، مایع مورد نظر، از راه نازل مکش وارد پروانه پمپ می‌شود. پروانه گردش پیدا می‌کند و با گردش آن، مایع، بین حفره‌ها در جهت شعاع به سمت محفظه پمپ می‌رود. در این لحظه، افت فشار ایجاد شده و این حالت، باعث مکش مایع از قسمت ورودی می‌شود. اگر قطر و سرعت پروانه بیشتر باشد، سرعت در لبه پروانه بیشتر بوده و در نتیجه مکش بیشتری اتفاق می‌افتد.

چگونه پمپ روغن داغ را راه‌اندازی کنیم؟

بعد از تهیه این پمپ، ابتدا لازم است که با دقت آن را هواگیری کنید. درپوش‌های بالای پمپ را باز کنید و روغن یا مایع مدنظرتان را از یک درپوش توری بریزید تا از درپوش دیگر خارج شود. بعد از این اقدام، هر دو درپوش را با دقت و محکم، در جای خود قرار دهید تا هواگیری پمپ روغن داغ انجام شود.
بعد از شروع به کار پمپ، دمای مایع به‌مرور افزایش پیدا می‌کند تا به بالاترین درجه خود برسد. پس از رسیدن به دمای نهایی، باید پمپ را خاموش کرده و کوپل ها را بررسی کنید. به‌طورکلی در اولین راه‌اندازی، لازم است تمام قطعات را با دقت بررسی کنید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

پمپ روغن داغ 160-32

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *